.
.
.
.
.........

Plavba Titanicu

8. dubna 2012 v 14:11 | Rodaw
10.4.1912 vyplul z anglického přístaviště Titanic - luxusní loď od společnosti White Star Line.
Na svou dobu to byl obrovský luxus s přezdívkou "nepotopitelná loď".
Na Titanicu se plavilo přes 2 000 lidí, při čemž přes 1 500 z nich zahynulo a mnoho těl se nikdy nenašlo.
Titanic byl jednou ze tří lodí (Titanic, Olympic, Gigantic) společnosti White Star Line. Svou kvalitou měl společnost zbavit jakékoliv konkurence.Titanic se stavěl přes dva roky, společně s Olympikem. Na vodu byl spuštěn 31.5.1911. Za 10 měsíců potom probíhaly závěrečné zkoušky.

Titanic vyrážel z anglického přístaviště Southampton, kde se nalodilo přes 2 000 lidí. Lidé z první třídy měli komfort v tom, že noc před vyplutím Titanicu strávili v luxusním hotelu (vše platila společnost White Star Line). Ráno je z hotelu odvezli auty do přístaviště přímo k Titanicu. Samotné vyplutí Titanicu byla velmi slavnostní událost. Přišlo se podívat mnoho lidí - mávali, křičeli , smáli se a možná v duchu záviděli těm, kteří Titanicem pojedou.
Lidi 3.třídy muselo před vyplutím podtoupit lékařskou prohlídku. Až poté mohli nastoupit na loď a do svých kajut. Ovšem i pro lidi 3.třídy byla plavba Titanicem luxusem (ve srovnání s ostatními loděmi) - místnosti byly vytápěné, větrané a všude bylo osvětlení elektrickými světly. Jídlo nebylo tak skvělé jako např. v 1.třídě, ale i tak bylo velmi kvalitní a lidé si ho pochvalovali.
Těsně před vyplutím nastal malý problém s dodávkou uhlí - nebylo ho dostatek. A tak musela společnost White Star Line odebrat některým svým lodí uhlí a dopravit ho na Titanic. Až poté mohl Titanic vyplout.

Poté Titanic udělal ještě dvě zastávky - Cherbourg (zde nastupuje např. "Nepotopitelná" Molly a manželé Astorovi), Queenstown - a vydal se směrem k New Yorku, což byl cíl plavby.

Osudné noci bylo všechno tak, jak má být. Lidé se po večeři odebírali do svých kajut a nikoho z nich nenapadlo, že za několik hodin už možná budou po smrti. Telegrafista Titanicu obdržel varování, ale nebral ho vážně. Titanic plul stále stejnou rychlostí a směrem.
↑ ve skutečnosti byla nad hladinou vidět jen malinká část obřího ledovce. Zbytek byl pod hladinou ↑

Ve 23:39 hlídka zpozorovala ledovec. Ve skutečnosti se ledovec odtrhl od obřího kusu ledu ve stejnou dobu jako byl stavěn Titanic. V té době vážil okolo 1 000 000 tun. Po 2 roky plul po oceánu až se osudné noci dostal do cesty Titanicu. V té době vážil už "jenom" 500 000 tun. Byla to náhoda osudu. K tomu všemu hlídka neměla dalekohledy. Samozřejmě by je mít měla, ale na Titanicu se záhadě ztratily. Ve skutečnosti byly v jedné kajutě, ale nikomu se nepodařilo je najít. Takže hlídka bez dalekohledů zaznamenala kus ledu před Titanicem.
Okamžitě podala hlášení posádce lodi - v té době měl službu důstojník Murdoch. Ten dal rozkaz, aby se kormidelník pokusil ledovci vyhnout. Kdyby na ledovec najeli přímo a neuhýbali, nejspíš by nedošlo k tolika úmrtím. Hned vysvětlím proč. Při stavbě Titanicu šlo hlavně o to, aby byl lidem zajištěn luxus. Titanic všichni brali za kvalitní a nepotopitelnou loď. Kvůli celkovému luxusu pro lidi také nebylo dostatek záchranných šlunů - prý by na palubě jenom překážely. Ovšem stavitelé Titanicu chtěli ještě jednu věc - schodiště. Ovšem na schodiště nebylo dostatečné místo kvůli přepážkám, které by v případě nehody "držely" vodu. A tak se rozhodli, že všechny přepážky kromě jedné (té nejvíc vpředu - tím pádem by pro Titanic bylo nejlepší narazit přímo na ledovec) sníží. Kvůli schodišti. Dokážete si to představit? Kvůli hloupému schodišti umřelo mnoho lidí. Není to jediná příčina potopení Titanicu, ale svůj podíl na katastrofě hraje také. Protože kdyby nebyly sníženy, tak by se Titanic tak rychle nepotopil. A v případě Titanicu se jednalo o hloupé 2 hodiny - pak by přijela záchrana. Kvůli 120 minutám umřelo přes 1 500 lidí.
Titanic se pokusil najít pomoc přes tísňová volání. Ozvala se jim Carpathia, která byla od Titanicu vzdálená 4 hodiny plavby. Ovšem Titanic na hladině vydrží pouze 2 hodiny. Zde se tedy objevují prokleté 2 hodiny, které byly zkázou pro Titanic. Asi 10 mil od Titanicu se nacházela loď, která však na volání Titanicu nereagovala.
Po půlnoci posádka dostala za úkol připravit záchranné čluny. Napřed měly nastupovat jen ženy a děti. Ironií osudu je to, že i tak na Titanicu zemřelo mnoho dětí.
Na lodi byl chaos. Lidé měli strach. Mnoho z nich nevědělo, co má dělat.
Ve 2:15 se nepodařilo spustit 2 poslední záchranné čluny, protože loď byla skoro celá potopená. Ulomil se komín, loď se přelomila a příď začala klesat ke dnu.


Záď se dostala kolmo k hladině, chvíli se pohupovala ve vzduchu a pak se potopila také. Obě poloviny Titanicu klesly na dno oceánu, hloubka zhruba 3 800 metrů, což jsou necelé 4 km.
Asi o půl třetí ráno se do vody dostaly stovky lidí, kteří bojovali o život. Byl to však předem prohraný boj. Voda byla ledová a lidský organismus v tak ledové vodě nedokáže přežít. Jeden po druhém umírali a už nikdy nespatřili denní světlo.
Cestující, kterým se podařilo zachránit se osvobodila brzy ráno loď Carpathie.
Vrak Titanicu byl prozkoumán až v roce 1985.


Čerpala jsem z těchto zdrojů: (díky moc!!)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbí se Ti článek "Plavba Titanicu"?

Ano!! 88.7% (55)
Ne!! 11.3% (7)

Komentáře

1 Tereza Tereza | 24. srpna 2016 v 11:43 | Reagovat

P5e4ti si knihu Titanic, posledn9 tajemstv9 lodi snů. Nová, oveřená fakta o tom jak se Titanic opravdu potopil. Vychází z objevů z roku 2005, až po Cameronově filmu. Titanic se nerozdělil a nepotápěl, tak jak je to ve filmu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

"Titanic není film na který rychle zapomenete. Navždy Vás poznamená. Je to příběh plný životních pravd..."

Tumblr_m26ummdbgb1qb9pa3o1_500_large
Tumblr_m1kfkfgorr1r8wxgoo1_500_large
3082195759_1_9_7gdd70vr_large
Tumblr_m2b3voyxfj1roltrqo1_500_large
Tumblr_m2b54ceath1rsw5hao1_500_large
Tumblr_m2b52rrab01rsw5hao1_500_large
Titanic_large_large_181182418_large